Ieguvums pēc vakcinācijas ir personīgā, ģimenes, līdzcilvēku un visas sabiedrības drošība pret saslimšanu ar Covid-19 infekciju un tās izplatību, un atgriešanās pie sakārtotas, drošas un sirsnīgas dzīves sabiedrībā.

            Vakcinācija kā metode aizsardzībai pret infekcijas slimībām pasaulē pazīstama jau vairāk nekā 200 gadus un aizsargā cilvēkus no nopietnām un dzīvībai bīstamām infekcijas slimībām. Ar vakcīnu palīdzību ir pilnībā izskaustas bakas, gandrīz izskausts poliomielīts, tiek kontrolēta difterija, stingumkrampji, garais klepus, masalas, gripa, ērču encefalīts, meningokoka, invazīvā pneimokoka un citas infekcijas.

            Vakcinācija palīdz novērst slimības izplatīšanos sabiedrībā un samazina jaunu inficēšanās gadījumu skaitu. Tas ir labākais veids, kā iegūt imunitāti pret slimībām, salīdzinājumā ar imunitāti, kas iegūta pēc saslimšanas. Ja lielākā daļa iedzīvotāju ir vakcinēti, infekcijas slimības nevar viegli izplatīties – to dēvē par kolektīvo imunitāti. Vakcīnas satur vielas jeb aģentus, kas nodrošina organisma imunitātes veidošanos. Dažas vakcīnas satur novājinātu vai nonāvētu konkrētu vīrusu, baktēriju vai to daļas; citas vakcīnas satur ziņnesi, kas nozīmē, ka tā ir tikai informācija par mikroorganismu nevis pats slimības ierosinātājs, tāpēc nevar izraisīt slimību vai to pastiprināt, ja cilvēks ar to jau slimo. Kad cilvēkam ievada vakcīnu, tad organisma imūnsistēma izstrādā antivielas, kas turpmāk nonāvē attiecīgo mikroorganismu, kad cilvēks saskaras ar īstu infekciozu vīrusu vai baktēriju. Rezultātā cilvēks nesaslimst vai slimības gaita ir viegla.

            Pēdējo pandēmiju pasaulē izraisījis SARS koronavīruss Covid-19, pret kuru ir izveidotas vairākas vakcīnas, kas nesatur novājinātu vīrusu, bet atsevišķus tā fragmentus, kas cilvēka organismā izraisa antivielu veidošanos pret šo vīrusu, bet nevar izraisīt saslimšanu. (skat. LSM.lv Kāpēc ir skepse un mīti par COVID-19 vakcīnām)

            Covid-19 vakcīnu izstrādes, vērtēšanas un apstiprināšanas process prasīja mazāk laika nekā citām vakcīnām, jo pie SARS vakcīnas zinātnieki strādāja jau no 2002.gada, kad šī vīrusa epidēmija izcēlās Āzijā un tika ātri ierobežota. Covid-19 vakcīnas izstrādē tika apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi. Pirms apstiprināšanas vakcīnas pret Covid-19 Eiropas Zāļu aģentūrā ir pārbaudītas kā jebkuras citas zāles pēc vienādi augstiem kvalitātes, drošuma un efektivitātes standartiem, izņemot klīniskās izpētes IV fāzi – uzraudzību par blakusparādībām un efektivitāti ilgtermiņā visiem, kas saņēmuši vakcīnu. Eiropas Zāļu aģentūrā šobrīd apstiprinātās Pfizer-BioNTech, Moderna un Astra Zeneca vakcīnas paredz vakcināciju ar 2 devām, saņemot tās ar 3 nedēļu intervālu. Droša aizsardzība tiek panākta 2 nedēļas pēc 2.devas saņemšanas. Vakcīna tiek ievadīta pleca muskulī nelielas injekcijas veidā, abas reizes saņemot viena un tā paša ražotāja vakcīnu. (skat. SPKC Vakcīnas pret Covid-19 un ZVA sadaļu Covid-19 ziņas).

            Kā pēc jebkuras citas vakcīnas ievadīšanas var būt sagaidāmas arī nelielas blakusparādības – sāpīgums un apsārtums injekcijas vietā, nogurums, muskuļu un galvassāpes, temperatūras paaugstināšanās, kas izzūd pāris dienu laikā. Kā pie jebkuras citas vakcinācijas, lielāka piesardzība jāievēro cilvēkiem ar pagātnē piedzīvotu alerģisku reakciju pēc vakcinācijas, grūtniecēm un slimniekiem ar nopietnām hroniskām saslimšanām, kad lēmums par vakcināciju tiek pieņemts kopā ar ģimenes ārstu.

          Pieteikšanās vakcinācijai jau ir sākusies portālā https://manavakcina.lv/ un pa telefonu 8989. Arī tie, kuri būs vakcinācijai pieteikušies, izdarīt vakcināciju tiks aicināti prioritāro grupu secībā.

            Lai pieņemtu izsvērtu un pareizu lēmumu par vakcinēšanos, aicinām izmantot tikai oficiālus un pierādījumos balstītus informācijas avotus.